W dniu 6 kwietnia w Strzegomiu naszym gościem był dr hab. Aleksander Bańka – wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, filozof, członek Rady ds. Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski, politolog, współzałożyciel i lider Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej w Tychach, przewodniczący Rodziny św. Szarbela w Polsce.
Nasz Gość pokazał nam kim jest lider w Kościele, jakie są jego cechy i czym się wyróżnia.
- Lider wywiera wpływ na innych. Nie chodzi tylko o służbę z nadania, ale o jego autorytet. Lider wymuszający posłuch staje się liderem toksycznym.
- Lider powinien posiadać cechy charakteru takie jak: wyrozumiała łagodność, życzliwość. delikatność, wrażliwość. Bez tych cech będzie liderem przemocowym. Pan Aleksander zaproponował nam rachunek sumienia lidera na podstawie fragmentów Gal 5,19 – 26 i 1Kor 13. A tak gdzie jakaś cecha wymaga poprawy trzeba ją kształtować w dłuższym czasie (np. jedna cecha na rok)
- Samodyscyplina – dobra duchowe nawyki, które budują siłę lidera (modlitwa osobista, czytanie Słowa Bożego, Eucharystia, Wspólnota)
- Postawa – odnalezienie wizji dot. swojej misji w Kościele
- Osobisty wzrost wyrażający się w odnalezieniu swego miejsca w Kościele (Ciele Chrystusa)
Odpowiadają na nasze nasze pytania p. Aleksander zachęcił do pracy nad sobą. W poszukiwaniu naszego miejsca w Kościele odwołał się do naszych pragnień, które często są zablokowane, ponieważ często skupiliśmy się na spełnianiu pragnień innych osób. Zapytany o potrzebę zmiany naszych zwyczajów duchowych zaproponował by przyjrzeć im się po dłuższym czasie czy przynoszą nam owoce.
Pan Aleksander Bańka jako wzór lidera zaproponował osobę Raymonda Nadera, który będzie prowadził u maju rekolekcje.