List otwarty Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce do Kościoła, Pasterzy oraz wspólnot w Kościele w odpowiedzi na synod zainicjowany przez Papieża Franciszka

Wdzięczni Bogu za dar powołania wspólnot Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce, pragniemy z odwagą włączyć się oraz odpowiedzieć na wezwanie Papieża Franciszka, który zaprasza nas do podążania razem i odkrywania misyjnej natury Kościoła. Przestrzeń Kościoła – wspólnoty wspólnot w której posługuje Katolicka Odnowa w Duchu Świętym, pozwala nam doświadczać na nowo miłości Ojca, obudowywać jedność i tworzyć komunię między nami, a braćmi i siostrami w wierze. Dlatego odwołując się do tej rzeczywistości, zapewniamy o naszej jedności z namiestnikiem Chrystusa – Papieżem Franciszkiem, naszymi pasterzami w Kościołach lokalnych i w parafiach. Jednocześnie prosimy o otwartość na głos Ducha Świętego mówiącego dziś przez wspólnoty do Kościoła. Prosimy kapłanów o zaufanie, opiekę duszpasterską i troskę o właściwą formację w naszych wspólnotach. Droga na którą zaprasza nas Papież uświadamia nam wszystkim jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem: ,,(…) nie jesteście już przychodniami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga, zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus” (Ef 2,19-20). Koordynacje diecezjalne gromadzące wspólnoty Odnowy, są gwarantem jedności z Biskupem miejsca, a zarazem laboratorium miłości, w którym za porywem Ducha Świętego zarówno świeccy jak i duchowni mogą wzrastać w wierze, formować się i wychodzić do ubogich tego świata, aby dzielić się prawdą o tym, że Jezus Chrystus zmartwychwstał i żyje.

       Podejmujemy odpowiedzialność za Kościół, którego przyszłość nie jest nam obojętna. Minione lata pokazały jak wiele błędów i nadużyć stało się udziałem wspólnot charyzmatycznych. Prosimy o przebaczenie za zgorszenia wynikające z nieumiejętnego korzystania z darów i charyzmatów. Szczególnie za podziały, które do dziś pozostają w pamięci wielu i często są niezabliźnioną raną Kościoła. Naszą obecność w Kościele oraz posługę zawierzamy Jasnogórskiej Matce Kościoła, prosząc Ją o nowe wylanie Ducha Świętego dla Kościoła ufając, że wezwanie Papieża Franciszka otworzy Kościół na dar Odnowy, której misją jest dzielenie się łaską chrztu w Duchu Świętym.

Uroczystość Chrystusa Króla
Częstochowa 21.11.2021r.

Podpisali:

Bp Andrzej Przybylski – delegat ds. ruchu Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce,
Przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów
ks. Artur Potrapeluk i Jerzy Malisiewicz,
Koordynatorzy diecezjalni, duchowni i świeccy zgromadzeni podczas rekolekcji Krajowego Zespołu Koordynatorów
Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce:
,,Katolicka Odnowa w Duchu Świętym w Polsce w czasie Synodu: Komunia, uczestnictwo, misja” reprezentujący:
archidiecezję częstochowską, archidiecezję lubelską, archidiecezję warszawską,
archidiecezję gdańską, archidiecezję przemyską, archidiecezję katowicką,
archidiecezje gnieźnieńską, archidiecezję krakowską, archidiecezję warmińską,
diecezję toruńską, diecezję bydgoską, diecezję opolską
diecezję płocką, diecezję bielsko-żywiecką, diecezję legnicką, diecezję tarnowską

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.